7 rzeczy do zobaczenia i zrobienia na Samoa

Zaledwie pięć godzin od wschodniego wybrzeża Australii i przez Pacyfik leży Samoa. Składające się z 10 wysp, z których tylko cztery są zamieszkałe, Samoa tworzy serce Polinezji z uświęconymi w czasie obyczajami, które wciąż stanowią integralną część codziennego życia.

Zrozumieć Fa’a Samoa (The Samoan Way)

Fa’a Samoa (The Samoan Way) to trzy tysiące lat tradycji, która nie występuje nigdzie indziej na południowym Pacyfiku i odgrywa istotną rolę w życiu wsi i społeczności. Jest to wskazówka dla każdego Samoana, jak prowadzić swoje życie, świętować i przyjmować tradycyjne wartości, kulturę i gości.

Fa’a Samoa ma trzy kluczowe elementy: matai (wodzowie), aiga (dalsza rodzina) i kościół. Na Samoa jest ponad 362 nu’u lub wiosek, w sumie 18 000 matais (wodzów).

Matai są szefami wielopokoleniowej rodziny, a ich złożona rola obejmuje obowiązki rodzinne, obywatelskie i polityczne w wioskach.

Niedziela jest obchodzona jako dzień odpoczynku z rodzinami odwiedzającymi kościół i cieszącymi się toonai (niedzielny obiad) – pamiętaj, aby złapać przysługę. Możesz celebrować mszę w katedrze, nawet jeśli nie jesteś zakonnikiem. Pomyśl o tym, żeby usiąść na godzinę i oczarować się anielskimi głosami chóru Samoa.

Samoanie wierzą, że ludzie mogą zwolnić tempo, choćby tylko przez jeden dzień tygodnia i wydzielać naturalną, serdeczną gościnność. Będziesz nawet witany na lotnisku przez uśmiechniętych urzędników paszportowych z kwiatami we włosach, mężczyznami w spódnicach, a nawet przyjazną grupą muzyków.
3 Wioska kulturalna Samoa i pokaz Fia Fia

Wspólny sposób na życie jest łatwy do zaobserwowania, ale bogate dziedzictwo kulturowe Samoa można również zbadać za pośrednictwem Samoa Cultural Village. Głównymi wyspami Samoa są Upolu (dom dla ponad dwóch trzecich ludności i prężnie rozwijająca się Apia) i Savaii (największa wyspa w Polinezji).

Na Apii znajdziesz Samoa Cultural Village, miejsce do odkrywania starożytnej kultury i tradycji Samoa w zabawny i interaktywny sposób. Są warsztaty dotyczące obróbki drewna i produkcji siapo, obiadu z umu (piec z gorącym kamieniem) i tradycyjnych tańców.

Jedzenie i taniec są podstawą kultury Samoa, a każdy hotel i wiele restauracji będzie gościć noc Fia Fia, pokazując tańce i piosenki Samoa oraz kuchnię Samoa.

Fia Fia oznacza „szczęśliwe” odpowiednie imię, ponieważ śpiew, taniec, klapsy, entuzjazm i energia w tańcach są zaraźliwe i radosne. Śiwa wykonywana przez kobiety jest bardziej wdzięczna, wszystkie eleganckie ruchy rąk, podczas gdy Siva Afi, taniec noża przeciwpożarowego wykonywany przez mężczyzn i nie bez niebezpieczeństwa, tworzy spektakularny finał.
4 głowy na plażę

Prawie każdy przyjeżdża do regionu, aby zmoknąć. Laguny i rafy wokół wysp są domem dla około 900 gatunków ryb i ponad 200 odmian koralowców.

Żółwie są regularnymi gośćmi ciepłej wody Samoa i możesz dzielić niezapomniane wrażenia pływając z nimi. Zasadniczo istnieje wybór nurkowania lub nie robić nic z jedną plażą szczególnie wyróżniającą się. Nieskazitelna plaża Lalomanu na południowym wybrzeżu (prawie raj na ziemi) to miejsce, w którym można leniuchować na hamaku, skąpiąc w promieniach słońca, podziwiając widoki na spokojne i malownicze góry Upolu, a nie na wysoki kurort.

Inne popularne plaże to Return to Paradise Beach, rozsławione przez film Gary’ego Cooper’a z 1951 roku o tej samej nazwie i Aganoa Black Sand Beach oferujące bezpieczne, osłonięte pływanie.
5 Najwolniejsza autostrada na świecie

Samończycy żyją w zgodzie z naturą, gwarantując, że środowisko pozostaje nietknięte, nietknięte, bezpieczne i czyste. Nie tylko nie ma śmieci, ale nie ma tablic rejestracyjnych, świateł drogowych, przystanków autobusowych i najwolniejszej autostrady na świecie z ograniczeniem prędkości do 40 mil na godzinę.

Poruszanie się po Upolo jest łatwe zarówno we własnym pojeździe, jak i na jednym z wielokolorowych autobusów, które wymagają zatrzymania. Wytrzymałe, bujne wnętrze odsłania jeszcze więcej zabawy opartej na wodzie z zanurzonymi wodospadami i wodonośnymi wodami śródlądowymi, w tym Toa Tawerna Oceaniczna, sielankowy 30-metrowy krater wypełniony wodą morską dostępną po stromej drabinie.

W rzeczywistości istnieją dwa głębokie rowy, z których do jednego można dotrzeć tylko przez jaskinię, a nie dla zwodniczego. W międzyczasie, Papasee’a Sliding Rock, pięciometrowa skalna ściana, która wślizguje się do basenu w dżungli, to adrenalina, która trenuje śmiałków, która wymaga 200-stopniowej wspinaczki na szczyt, po czym zanurza się w chłodnej wodzie. Najlepiej odwiedzać skałę od grudnia do czerwca, kiedy poziom wody poniżej jest wysoki.

Savaii

Aby nie być gorszym, zdalny Savaii oferuje własne naturalne cuda do odkrycia. Wodospad Afu Aau Falls z naturalnym basenem u podstawy i Alofaaga Blowholes demonstrują czystą moc natury jako rakiety wody morskiej setki stóp w górę. Zobacz, co się dzieje, gdy miejscowi rzucają łupinkę kokosa do dziury.

Na początku XX wieku wybuchł wulkan Mt Matavanu, pozostawiając po sobie pięć zniszczonych wiosek. Pola lawowe Saleaula są fascynującym, geologicznym miejscem, w tym częściowo zasypanymi kościołami i kopcami lawy.

Upolu i Savaii są połączone promem między wyspami, a przejście zajmuje około 1 godziny.
7Robert Louis Stevenson

W końcu słynny szkocki pisarz Robert Louis Stevenson, znany jako Tusitala (Samoan dla „teller of tales”) spędził ostatnie lata na Samoa, gdzie napisał większość swoich książek, w tym Treasure Island.

Jego domowa Vailima została przekształcona w muzeum ustawione w bujnych ogrodach i jest warta odwiedzenia. Odwiedzający mogą również odwiedzić jego grób na szczycie góry Vaea, podążając szlakiem nazwanym przez miejscowych jako „Droga Kochającego Serca”.

Stevenson w zamian odniósł się do miejscowych jako „Łatwy, wesoły i kochający wypoczynek” i dobrze jest widzieć, że od tego czasu niewiele się zmieniło.

Post Author: Micorazon

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *