Berlin #8

Muzeum Ramones

W Berlinie mieści się pierwsze i jedyne na świecie muzeum honorujące legendarny nowojorski zespół punkowy Ramones. Założyciel muzeum Flo Hayler rozpoczął swoją kolekcję pamiątek Ramones 18 lat temu, uruchamiając swój projekt związany z pasją z biletem, plakatem i koszulą, którą kupił na swoim pierwszym koncercie Ramones w 1990 roku.

We wrześniu 2005 r. Pierwsza wersja muzeum Ramones otworzyła swoje podwoje dla publiczności. Po dwóch latach i ponad 10 000 odwiedzających z całego świata, pierwsze muzeum Ramones musiało się zamknąć, ponieważ właściciel potroił czynsz, zmuszając muzeum do przeniesienia lokalizacji i dobrze pasując do punkowej narracji wyrażonej przez pamiątki.

Po prawie 10 latach spędzonych w Mitte, muzeum Ramones przeniosło się do Kreuzberg w 2017 roku. Jest domem dla ponad 500 sztuk unikalnych pamiątek, podpisanych zdjęć, frisbee, a nawet spodni noszonych przez członków zespołu. Gdy przybyło więcej odwiedzających, mury muzeum stały się pamiątką dla siebie, ponieważ niezliczeni muzycy zatrzymali się, aby zapisać swoje imię i przekazać szacunek jednemu z oryginalnych zespołów punkowych.

Gärten der Welt (Gardens of the World)

Ten 21-hektarowy park ogrodowy o międzynarodowej tematyce znajduje się w stylu Plattenbau w sowieckiej dzielnicy wschodniej dzielnicy Marzahn.

Pierwotnie otwarty w 1987 r. Jako Berlin Gartenschau (berlińska wystawa ogrodnicza) po zjednoczeniu przemianowany został na Erholungspark Marzahn (Marzahn Recreational Park), a następnie na Gärten der Welt, z budową parku chińskich ogrodów w ramach partnerstwa Berlina z miastem Pekin.

Chiński ogród oficjalnie nosi nazwę „Garten des wiedergewonnenen Mondes” lub „Ogród odzyskanego księżyca”, symbolizujący podzieloną przeszłość Berlina i zjednoczoną przyszłość. Ten ogród składa się z tradycyjnych chińskich roślin i budynków, skupionych wokół małego jeziora z kamienną łodzią.

Za Ogrodem Chińskim stał Ogród Japoński „Garten des zusammenfließenden Wassers” (Ogród Zbiorników Wody) wraz z małym pawilonem i skalnym ogrodem; orientalne ogrody o tematyce arabskiej, lub „Garten der vier Ströme” (ogród czterech strumieni) wzorowany na dziedzińcu pałacowym w Rijadzie; koreański „Seouler Garten” (Seul Garden,) pokryty tradycyjnym koreańskim rękodziełem, a także Christian Garden, zdominowany przez złotą strukturę przypominającą klatkę, składającą się z biblijnych wersetów i innych pism w różnych językach europejskich, przynosząc mu nazwę „Raum der Sprache und des Wortes „lub” Room of Speech and Word „.

W parku znajduje się również labirynt, w którym można wędrować do niewielkiej wieży w centrum – fantastyczny punkt widokowy nie tylko dla labiryntu, ale także dla pokosu ogrodów. W pobliżu znajduje się rząd małych posągów przedstawiających niektóre z mniej ponurych scen z pewnej niemieckiej baśni.

Wreszcie, Gärten der Welt nieustannie dokonuje uzupełnień. Hala Tropikalna, ogród balijski i ogród włoski są obecnie remontowane, a nowy English Country Garden jest budowany.

Know Before You Go

S-Bahn linii S7 w kierunku Ahrensfelde do przystanku Marzahn. Stamtąd jedź autobusem linii 195 do przystanku „Gärten der Welt”.

Alternatywnie, należy jechać U-Bahn linii U5 w kierunku Hönow i połączyć się z 195 na Cottbusser Platz.

Badeschiff

Plaże miejskie to wielki biznes w Berlinie, mieście, w którym brakuje plaży morskiej. Każdego lata berlińczycy gromadzą się w jeziorach, licznych publicznych basenach, a także miejskich plażach, jak korale nad rzeką Szprewą, która przecina centrum miasta.

Niestety sama rzeka Spree jest zbyt zanieczyszczona i zbyt często używana przez statki, aby zapewnić bezpieczne pływanie. Na szczęście wciąż jest możliwość kąpieli w rzece bez dotykania jej brudnych wód. Badeschiff (dosłownie statek kąpielowy), zacumowany w pobliżu wschodniego centrum miasta, to duży basen, który został zbudowany wewnątrz wydrążonego kadłuba zakotwiczonego statku.

Basen został zaprojektowany przez Susanne Lorenz w ramach konkursu na miejskie projekty artystyczne i został zainaugurowany w maju 2004 roku. Od tego czasu Badeschiff stał się ulubionym miejscem zarówno wśród berlińczyków, jak i turystów próbujących uciec od gorącego lata.

W miesiącach letnich w pobliżu basenu dostępny jest bar na świeżym powietrzu, miejsce do opalania, masaże i zajęcia sportowe. Po sezonie letnim, nad basenem i okolicami buduje się tymczasowy dach przypominający kokon, w którym znajdują się dwie sauny i bar. W tym miejscu odbywają się regularne koncerty i imprezy, co czyni je całorocznym centrum aktywności w Berlinie.

Museum of Unheard of Things

Berlin zdaje się być zafascynowany badaniem „rzeczy”. Museum der Dinge, zbiór codziennych przedmiotów poświęconych nowoczesnemu projektowaniu obiektów, oraz Design Panoptikum, surrealistyczne muzeum niezwykłych obiektów przemysłowych, to kilka przykładów. Ta ukochana kolekcja „Niesłyszanych rzeczy” jest kolejnym dowodem.

Muzeum Niesłychane rzeczy jest z biegiem lat zbiorem artystycznych, naukowych i technicznych przedmiotów z codziennego życia. Obiekty w kolekcji są ułożone według ciężaru i otynkowane na ścianach muzealnych. Same przedmioty nie są tym, co najważniejsze – to, co naprawdę jest eksponowane, to niezwykłe, ale przeoczone lub nieopisane – i niesłychane historie za nimi.

Każdy pozornie prosty obiekt opowiada historię lub zawiera legendę lub mit. Tajemnica skamieniałych ziemniaków, historia kryjąca się za futrem jelenia Bonsai lub wspólnoty wielbicieli krowy, lub to, jak wino sakramentalne straciło swój czerwony kolor, to tylko niektóre z rzeczy, których można się nauczyć na tej wyjątkowej wystawie. Muzeum mieści się w budynku fabrycznym w Niemczech Wschodnich, a jego kuratorem jest artysta Roland Albrecht, który ma również książkę o tej samej nazwie. Ideą obu jest zachęcanie ludzi do pauzowania i ponownej oceny ich światopoglądu, do myślenia o większej historii za codziennymi rzeczami, które bierzemy za pewnik.

Opuszczona ambasada iracka

Rząd Niemieckiej Republiki Demokratycznej i Iraku wydawał się być szybkimi przyjaciółmi po tym, jak Irak stał się pierwszym krajem, który uznał NRD za kraj w 1969 r., Ale opuszczony budynek ambasady irackiej w Berlinie dokładniej odzwierciedla obecne stosunki między dwoma krajami.

Iracki konsulat przeniósł się do surowego betonowego budynku w 1974 r. I regularnie korzystał z ambasady, by poderwać się na zachód za różne niegrzeczne sprawy polityczne. Ta nieprawidłowość również nie jest założeniem; na przykład w 1980 r. sekretarz ambasady i szef irackiego wywiadu zostali złapani na gorącym uczynku, zbierając walizkę pełną materiałów wybuchowych!

Po zjednoczeniu Niemiec nowy rząd nakazał Irakijczykom wydać w styczniu 1991 r. W związku z (1) Wojną w Zatoce Perskiej i masz wrażenie, że nawet nie zaprzątali sobie głowy pakowaniem lub czyszczeniem biur przed zamknięciem drzwi. Pusty budynek jest teraz zaśmiecony mouldering dokumentów i starych mebli po prostu czeka na każdego miejskiego odkrywcy, aby przeczytać, przy założeniu, że biegle w języku arabskim.

Prawidłowy adres to Tschaikowskistraße 51, ale lepiej sprawdź Mapy Google przed wyjazdem. Tschaikowskistraße widnieje w pewnym momencie, a obie gałęzie wideł nazywają się Tschaikowskistraße. Ten krótszy, który kończy się na parkingu, jest właściwy.

Post Author: Micorazon

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *