Kraj ojczysty Fryderyka Chopina – w Polsce nie brakuje miejsc uhonorowanych późnym geniuszem muzycznym – w tym prawdziwym sercem Chopina, które sprowadzono z Paryża z powrotem do Warszawy po jego śmierci. Ale bardziej niejasny (i znacznie mniej makabryczny) hołd dla kompozytora można znaleźć w małej wsi Szafarnia, w zabytkowej Ziemi Dobrzyńskiej, malowniczym miejscu.
W wieku od 4 do 14 lat młody Fryderyk Chopin spędził niezapomniane letnie wakacje w 1824 i 1825 roku w tym pięknym dworze w Szafarni, rodzinnym majątku swojego przyjaciela Dominika Dziewanoskiego. Dziś w małym XIX-wiecznym pałacu mieści się Centrum Chopinowskie, centrum kultury, sala koncertowa i niewielkie muzeum, w którym można podążać śladami młodego wirtuoza.
Odwiedzający mają okazję przeczytać zabawne listy młodego Chopina, które pokazują jego wielkie umiejętności literackie i poczucie humoru. Lokalna kawiarnia serwuje aromatyczną kawę z żołędziami, którą pił Chopin. Możesz czytać książkę w bibliotece, spacerować po otaczającym zabytkowym parku, lub oczywiście posłuchać muzyki skomponowanej przez Chopina inspirowanej polskim folklorem, którego tu doświadczył.
W centrum kulturalnym odbywają się również koncerty muzyki klasycznej, wystawy sztuki, przedstawienia teatralne, lektury autorskie i kursy edukacyjne. Jest chyba najlepiej znany z Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina dla dzieci i młodzieży. Z 25-letnią tradycją jest bardzo popularnym konkursem pianistycznym z uczestnikami z całego świata.