Cmentarz Highgate

Cmentarz Highgate

Cmentarz Highgate w Londynie był niegdyś miejscem pojedynkowania się z magami i tłumami myśliwych wampirycznych.

Otwarty w 1839 roku, Highgate jest jednym z najbardziej osławionych cmentarzy w Londynie, pierwotnie otwartych jako jeden z miejskich cmentarzy parkowych „Magnificent Seven”.

Wśród imponujących wiktoriańskich i egipskich grobowców znajdują się nagrobki Karola Marksa (rozpoznawalne przez jarzące się brodate popiersie); autor sci-fi Douglas Adams; James Holman, niewidomy XIX-wieczny poszukiwacz przygód znany jako „ślepy podróżnik” (pionier „echolokacji człowieka”, był w stanie wyczuć jego otoczenie za pomocą pogłosu stukniętej laski lub końskich kopyt); i Adama Wortha, słynnego zbrodniarza i możliwej inspiracji dla nemezis Sherlocka Holmesa, profesora Moriarty’ego.

Składające się z cmentarzy Kensal Green, Highgate, West Norwood, Abney Park, Nunhead, Brompton i Tower Hamlets, The Magnificent Seven powstały w 1832 roku w ramach starań o przeniesienie pochówków z City of London w odpowiedzi na obawy zdrowotne o przeludnione cmentarze w kościele i pragnienia budowania ziemi w szybko rozwijającym się mieście.

Grobowce i budynki cmentarza są zbudowane w imponującym wiktoriańskim stylu gotyckim, a od połowy do końca XIX wieku był to bardzo poszukiwany pochówek. Jednak pod koniec II wojny światowej cmentarz był zarośnięty, bez opieki i poważnie zniszczony. W latach 70. XX w. cieszący się złą sławą cmentarz stał się miejscem innej angielskiej tradycji gotyckiej, horroru studia filmowego Hammer. Filmy te zregenerowały zainteresowanie publiczne na cmentarzu, a historie o grobach, profanacji i wampirach w Highgate zaczęły pojawiać się w wiadomościach.

Jak opisano w książce Beyond the Grave, „Wielu twierdziło, że widzi konkretną istotę unoszącą się nad grobami. Mnóstwo „łowców wampirów” regularnie gromadziło się na cmentarzu w środku nocy. Grobowce zostały otwarte, a ciała okaleczyły się drewnianymi kołami wbitymi w ich piersi. Te skradzione zwłoki, pojawiające się w dziwnych miejscach, nieustannie zaskakiwały lokalnych mieszkańców. Pewien przerażony sąsiad z cmentarza odkrył jedno bezgłowe ciało podparte pewnego ranka za kierownicą swojego samochodu!

Znany jako Highgate Vampire Sensation, którego kulminacją było 1970, z dwoma czarodziejami, Farrantem i Manchesterem, którzy twierdzili, że każdy będzie pierwszym, który znajdzie i zabije rzekomego wampira. Manchester ogłosił oficjalne polowanie na wampiry, a w piątek 13 grudnia „tłum bandytów” z całego Londynu zawalił bramy i mury na zamknięty cmentarz, pomimo policyjnych starań, by je kontrolować.”

Obaj magicy mieli rozstrzygnąć debatę pojedynkiem magików, ale to się nigdy nie zdarzyło. Farrant został aresztowany na cmentarzu przy cmentarzu Highgate z krzyżem i drewnianym palikiem, a w 1974 r. został osadzony w więzieniu „za niszczenie pomników i ingerencję w martwe szczątki na cmentarzu Highgate”. Chociaż żaden z magów nie znalazł rzekomego wampira, w różnych „polowaniach” groby zostały splądrowane, a prawdziwe zwłoki zostały postawione i ścięte.

Debata między Farrant i Manchesterem trwa do dziś, podczas gdy cmentarz pozostaje popularnym miejscem dla entuzjastów okultyzmu, zjawisk paranormalnych i wampirycznych. Sekcję West Highgate, która jest najbardziej zarośnięta, można zwiedzać tylko podczas zwiedzania z przewodnikiem. Sekcję East Highgate, łącznie z grobem Karola Marksa, można odkrywać na własną rękę.

Jak dojechać:
Z metra na przystankuArchway (nie Highgate). Opuszczając stację, skręć w lewo i idź w górę Highgate Hill (obok Szpitala Whittington), aż dojdziesz do kościoła św. Józefa (widocznego po dużej, zielonej miedzianej kopule). Wejdź do Waterlow Park po swojej lewej stronie i zejdź w dół przez park (obok stawów kaczych) do wyjścia Swain’s Lane (pod kortami tenisowymi). Spacer trwa około 20 minut.

Post Author: Micorazon

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *