Gastein i Grossarl – dwie doliny narciarskie w Austrii

Gastein i Grossarl to para wspaniałych i bardzo różnych zimowych miejsc narciarskich, zaledwie godzinę jazdy od Boskiej, łatwo dostępnej, austriackiej miejscowości Salzburg i jej lotniska. Sprawdzamy je.

Gastein i Grossarl to para wspaniałych i bardzo różnych miejsc zimowych, zaledwie godzinę jazdy od Boskiej, łatwo dostępnej, austriackiej miejscowości Salzburg i jej lotniska z regularnymi lotami. Znajdują się tu trzy obszary narciarskie, wszystkie bardzo blisko siebie.
Bad Gastein / Bad Hofgastein

Gastein jest wielki, łącząc klasyczne uzdrowisko Bad Gastein (wszystkie wspaniałe budynki w stylu belle epoque wraz z wodospadem uderzającym w wąwóz przecinający jego środek) i Bad Hofgastein (bardziej nowoczesne i bardziej ruchliwe, ale wciąż z austriackim urokiem).
Sportgastein

Tuż przy końcu doliny, wzdłuż wąskiej drogi, między rzeką a skalistym murem, znajduje się Sportgastein; Żadne miasto nie jest samotnym terenem narciarskim z najwyższymi stokami w dolinie.

Dorfgastein / Grossarl

W pobliżu wejścia do doliny znajduje się mała wioska Dorfgastein, spokojniejsza, ale ze stokami prowadzącymi do doliny Grossarl i malowniczej miejscowości Grossarl, z zespołem ekskluzywnych hoteli. Wszyscy znajdują się na wyciągu Ski Amade, który obejmuje 760 km tras narciarskich w pięciu sąsiednich regionach.
Narty

Na trzech obszarach narciarskich znajduje się 200 km tras narciarskich, oddalonych o kilka minut jazdy bezpłatnym autobusem. Obszar Bad Gastein / Bad Hofgastein przebiega przez kilka szczytów, osiągając 2.251 m, wysoki (i śnieżny) w porównaniu do wielu austriackich kurortów.

Jazda na nartach jest doskonała, głównie w łatwym do pokonania kolorze czerwonym, z kilkoma bluesami, sporadycznie czarnymi i dużo poza trasami, głównie przez drzewa, z regularnymi widokami na miasto i dolinę.

Dobre produkty pośrednie pokochają H1 Bad Hofgasteina, skręcający 10 km bieg od góry do miasta. W tym sezonie odjeżdżają kolejni starzy kolejarze z Hof – już w mieście rośnie już gondola Schlossalmbahn z futurystyczną stacją bazową, a od grudnia 2018 r. Wypłynie prosto na szczyt.

Sportgastein jest mniejszy, ale bardziej dramatyczny dzięki wysokiemu punktowi narciarskiemu Ski Amade, 2.686 km Kreuzkogel, z 360-stopniowymi widokami, ale jest równie dobry dla półproduktów z dużą ilością wysadzanych drzewami tras.

Dorfgastein / Grossarl, który ma 2,000 m wysokości, jest spokojny i przyjazny rodzinom, ale z mnóstwem narciarstwa na wszystkich poziomach. Wzdłuż grzbietu dzielącego dwie doliny rozciąga się łagodny stok, dający piękne widoki w każdym kierunku i można jeździć na nartach w obu kierunkach, z powrotem z gondolami. Jedzenie jest wyjątkowe we wszystkich trzech obszarach, z kolekcją chatek Ski-Toque, górskich restauracji oferujących oryginalne dania od najlepszych austriackich szefów kuchni.
Ośrodki
Bad Gastein

Wszystkie trzy ośrodki są uroczą mieszanką starożytności i nowoczesności. Bad Gastein oferuje potężny kompleks Felsentherme, rozległy kompleks łączący tradycję z nowoczesnym stylem, z ogromnymi całorocznymi basenami na świeżym powietrzu.

To fascynujące miasto ze skalistą rozpadliną, rozpryskującą się od opadów kijem – nad którym nie można się oprzeć. W piwnicy byłego pięciogwiazdkowego hotelu (obecnie apartamenty) znajduje się Ginger’n’Gin, modne miejsce, które łączy w sobie bogate menu dżin (spróbuj austriackiego ginu z ukrytym klejnotem od producenta sznapsa) z orientalną kuchnią.
Bad Hofgastein

W Bad Hofgastein znajduje się Alpentherme, ogromny nowoczesny kompleks spa z gorącą wodą z odkrytym basenem.

Na tradycyjną kolację, w tym muzykę akordeonową, tańce na kolanach przez mężczyzn w skórzanych szortach i sznapsach, nigdzie nie bije Bellevue Alm na zboczach; bierzesz rozklekotany jednoosobowy wyciąg krzesełkowy – i zjeżdżasz na sankach.
Grossarl

Grossarl znów jest inny, skromny i wyrafinowany – nocny kulig przez ciche ulice ma urzekający urok, zatrzymując się pod rozgwieżdżonym niebem, aby odepchnąć domowe sznapsy kierowcy.
Gdzie się zatrzymać

Bad Hofgastein jest najbardziej ośrodkowym ośrodkiem narciarskim we wszystkich trzech obszarach. Jeden z największych (ale wciąż ładnych) hoteli, Osterreichischer Hof, ma nawet podziemny korytarz prowadzący do Alpentherme (prowadząc z własnego niewielkiego spa i basenu).

Grossarl jest urocza w swoim cichym miejscu, nigdzie nie wspaniale, niż wspaniały Grossarler Hof naprzeciwko wyciągów, pałacowy hotel w stylu chalet, będący częścią Niche Destinations, kolekcji poświęconej jednoczącej elegancji i zrównoważonej turystyce.

Koło wodne obraca się, gdy wchodzisz, a boski pasek to świat drewna ocalony od starych domów w połączeniu ze świecącymi czerwonymi krzesłami. Z jednej strony to, co wydaje się być chatą rolnika, to w rzeczywistości ciemny, dyskretny aneks do głównej jadalni z nowoczesnym podejściem do tradycji. Zupa z jelenia nikogo? Czekoladowe smakołyki z makiem?
Jeśli zrobisz dwie rzeczy …

Weź śniadanie na szczycie Sportgastein: na długich nogach, wyglądających jak stworzenie z War of the Worlds, jest dwunastościan metalu z lat siedemdziesiątych, który kiedyś był punktem widokowym wind.

Teraz możesz zarezerwować śniadanie (maksymalnie 15 osób) z winem musującym i wczesnym dostępem windy – bogactwo mięs, serów i musli z góralem, który wyskakuje jajecznicą na maleńkim talerzu. 45 €, ale niezapomniany poczęstunek. A od marca szczyt szczyci się najwyższym rynkiem rolników w Alpach.

Jedź na nartach (zjeżdżając pod górkę na specjalnych nartach, a następnie zjeżdżając na nartach). Większość hoteli w Grossarl (w tym Grossarler Hof) znajduje się w programie oferującym bezpłatne przewodnictwo (również na rakietach śnieżnych). Po prostu wypożyczaj narty i buty (koszt około 25 £). Przewieziono nas do bocznej doliny Ellmau, a następnie spędziliśmy poranek przesuwając się hipnotycznie przez drzewa i pstrokaty promień słońca na opuszczone zbocze góry, gdzie siedzieliśmy i zjedliśmy lunch (całą część umowy z hotelu) i zastanawialiśmy się nad pięknem naszych bliźniaczych dolin.
Plik faktyczny

Crystal Ski oferuje siedem noclegów w Osterreichischer Hof w cenie 811 GBP za pół ceny, w tym przeloty i transfery. Grossarler Hof oferuje czterodniowy wyjazd narciarski Amadé, w dniach 4-8 kwietnia, z 640 punktów bazowych (dwa noclegi), w tym czterodniowy karnet narciarski, śniadanie, podwieczorek i kolacja. Transfery, za pośrednictwem biura turystycznego, od 25 GBP, w jedną stronę.

Post Author: Micorazon

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *