Jawa – wulkan błota wybucha od 10 lat

Naukowcy nie mogą odkryć, dlaczego wybuch błota na indonezyjskiej wyspie Jawa trwa od maja 2006 r. do dziś.

Lusi

Najbardziej niszczycielski wulkan błota znajduje się niedaleko miasta Sidoarjo, na wyspie Jawa w Indonezji. Powstał ponad 11 lat temu – i do dziś nie ustaje erupcja.

Wulkan błotny znany jako Lusi rozpoczął się 29 maja 2006 r. Codziennie „produkuje” około 180 000 metrów sześciennych błota, zakrywając wioski w błocie o grubości do 40 metrów. Jest to najtragiczniejsze wydarzenie tego rodzaju w historii. Erupcja do tej pory pochłonęła 13 żyć i zniszczyła domy 60 000 osób. Naukowcy nie są jeszcze zgodni, co do przyczyny jego powstania.

Debata polega na tym, czy erupcja Lusi była spowodowana trzęsieniem ziemi kilka dni wcześniej, czy też awarią odwiertu gazowego Banjar Panji 1, który był wiercony w pobliżu w tym czasie. Biorąc pod uwagę ogromny wpływ wulkanu na pobliskie społeczności i pola, które były ich źródłami utrzymania, dlaczego wciąż nie jesteśmy pewni co do przyczyny?

Wulkany błotne

Wulkany błotne często występują na Ziemi. Mają wiele kształtów i rozmiarów. Zachowują się trochę jak ich odpowiedniki lawowe, przeżywają długie okresy bezczynności z okresowymi gwałtownymi erupcjami. Wulkany błotne wyrzucają jednak nie stopioną gorącą lawę z płaszcza Ziemi, ale zwykle zimną mieszaninę gazu, wody i ciał stałych.

Niektóre z najbardziej spektakularnych przykładów wulkanów błotnych znajdują się w Azerbejdżanie, gdzie mogą sięgać od kilku metrów do wielkości małej góry. Są one powszechnie spotykane w granicach płyt tektonicznych, a także pod wodą w delcie rzeki, gdzie szybko osadza się osad, powodując wyjątkowo wysokie ciśnienie, które budzi się pod ziemią. Błyszcząca mieszanka jest również popychana na powierzchnię przez wydzielony gaz. Zwykle wulkany błotne powoli rosną, przez warstwę na warstwie błota. To, co wydarzyło się w Sidoarjo w 2006 roku, jest wyjątkowe. Lusi jest zdecydowanie najszybciej rosnącym wulkanem błotnym, o którym wiemy. Zatapia okoliczne domy, fabryki, miejsca kultu i szkoły w paskudnym, emulsji błocie.

Zobacz wulkan błotny, który wybuchł 11 lat temu.

Post Author: Micorazon

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *