Kultury kofeinowe i jak zamówić kawę za granicą

Pomimo swojej reputacji jako miłośników herbaty, Wielka Brytania szybko staje się krajem pijących kawę, konsumując około 55 milionów filiżanek dziennie. Kawa robi więcej, niż walczy z kacem i utrzymuje nas w czujności – jest także związana z produktywnością w miejscu pracy. Są też świadczenia socjalne: kto nie lubi dobrego starego durnia nad filiżanką gorącej kawy?

Wraz z rozwojem sceny kawowej w Wielkiej Brytanii, nie powinno dziwić, że Brytyjczycy również szukają kofeiny za granicą. Jednak dzięki naszej ogólnej nieudolności w odniesieniu do języków, czasami może to być trudniejsze, niż się wydaje.

Międzynarodowi eksperci od kawy, FreshGround, wymyślili narzędzie „International Flavours of Coffee”, które pomoże Ci zamówić kawę w lokalnym języku i nauczyć się ciekawych faktów na temat kultur kawy z całego świata. Nawet niewielki wysiłek, aby nauczyć się lokalnego języka, jest świetnym sposobem na nawiązanie kontaktu z ludźmi i zbudowanie relacji.

Narzędzie interaktywne dostarcza prawidłową frazę do zamówienia kawy, fonetycznej pisowni, a nawet przewodnika audio, więc nigdy nie będziesz narażony na ryzyko zamawiania „wyrażonych” we Włoszech, kiedy wszystko, czego chcesz, to espresso (un caffè is poprawny termin).

Jak zamówić kawę: Un caffè per favore („un-kaf-ay-per-fav-or-ay”)

Kultura kawy: Kawa jest tak bardzo częścią włoskiej kultury, że przyznanie się do jej wypicia nie przyniesie Ci poważnych uniesionych brwi. Krajowa miłość do kawy ma swój własny zestaw zasad. Na przykład, mleczna kawa (cappuccino, caffé latte, latte macchiato) musi być spożywana rano i nigdy nie powinna być podawana po posiłku. Jazzowe kawy są ogólnie mile widziane, więc nie zawracaj sobie głowy zamówieniem chudej mokki Frappuccino, jeśli chcesz zachować swoją godność w takt.

Kawa z wyboru: Uwielbiana kawa espresso może być spożywana o każdej porze dnia, a Włochy produkują najlepsze z najlepszych. Tylko pamiętaj, aby zamówić „un caffè”, ponieważ „espresso” to termin techniczny w języku włoskim.

Jak zamówić kawę: Yksi vahva ja musta kahvi kiitos („Ook-see-vaha-va-yah-mus-ta-ka-vee-kee-toss”)

Kultura kawy: Nie ma wątpliwości, że Finowie uwielbiają swoją kawę. Spożywając około 12 kilogramów kawy na osobę rocznie, zdobyli imponujące uznanie największych na świecie pijących kawę. W rzeczywistości kawa stanowi tak ważną część interakcji społecznych, że zgodnie z prawem Finowie mają prawo do przerwy na kawę dwa razy dziennie przez dziesięć minut.

To wspaniała wiadomość dla podróżujących miłośników kawy, ponieważ nie będziesz mieć zbyt wielu kawiarni, które zaspokoją wszystkie preferencje. Kawiarnia Hunaja w Helsinkach serwuje ekologiczną kawę i pyszne dania wegetariańskie i wegańskie.

Kawa z wyboru: Zrób jak Finowie i zamów sobie mocną czarną kawę z palonych ziaren.

Jak zamówić kawę: Um cafézinho, por favor (Um-caf-ay-zeen-yo-por-fav-lub „)

Kultura kawy: Podczas gdy Finowie mogą pić najbardziej czarną rzecz, Brazylia jest największym producentem na świecie i odpowiada za około jedną trzecią światowej kawy. Brazylijczycy również piją duże ilości kawy i przez cały dzień piją wiele małych filiżanek dobrej jakości kawy. Ponieważ ziarna kawy tutaj produkowane są na niższych wysokościach niż średnia plantacja kawy, mogą mieć dla nich dość gorycz. Jako tacy, Brazylijczycy mają skłonność do słodkiej kawy.

Kawa z wyboru: cafézinho to ogólne określenie, które oznacza „małą kawę” i ma tendencję do filtrowania i podawania na gorąco. Niezależnie od tego, gdzie podróżujesz w Brazylii, prawdopodobnie zostaniesz zaproszony do kawiarnizinho w ramach przyjaznego powitania.

Jak zamówić kawę: Xin cho tôi một cà phê trứng („Sin-choh-thoy-mot-cah-feh-chung”)

Kultura kawy: Jako dawna kolonia Francji, Wietnam ma długą tradycję produkcji i konsumpcji kawy. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na ten temat, możesz odwiedzić jedną z plantacji kawy w Dalat, które uprawiają kawę z fabryki Robusta.

Jeśli podróżujesz do Ho Chi Minh City, jest tam wiele kawiarni, w których można zamówić świeżo upieczony napar – spróbuj The Old Compass Cafe and Bar, która serwuje wyśmienitą kawę i regularnie organizuje imprezy muzyczne na żywo.

Kawa z wyboru: Wypróbuj kawę jajeczną, tradycyjnie przygotowaną z kawy robusta, żółtek jaj, cukru i mleka skondensowanego. Jest szczególnie popularny w Hanoi.

Post Author: Micorazon

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *