Meksyk

Świątynia Santa Muerte

Schowany w małym meksykańskim miasteczku Santa Ana Chapitiro jest ponurą, ale bez końca świąteczną świątynią poświęconą Nuestra Señora de la Santa Muerte, zmarłemu świętemu.

Uosobieniem śmierci, Santa Muerte jest związana z uzdrawianiem, ochroną i bezpieczną dostawą do zaświatów przez jej wielbicieli. Mimo sprzeciwu ze strony Kościoła katolickiego jej kult wyrósł z popularnych meksykańskich przekonań ludowych, synkretyzmu między rdzennymi wiarami i praktykami mezoamerykańskimi a katolickimi.

Od epoki przedkolumbijskiej kultura meksykańska zachowuje pewien szacunek dla śmierci, co widać w powszechnym upamiętnieniu synkretycznego Dnia Umarłych. Elementy tej uroczystości obejmują użycie szkieletów, aby przypomnieć ludziom o ich śmiertelności. Kult jest potępiony przez Kościół katolicki w Meksyku jako nieważny, ale jest mocno zakorzeniony wśród niewielkiego procentu kultury meksykańskiej. W przeciwieństwie do „Dia de los Muertos”, który jest powszechnie obchodzony i jest częścią meksykańskiej kultury. Santa Muerte i Dia de los Muertos to dwie różne i odrębne rzeczy, których nie można pomylić ani połączyć.

Santa Muerte zazwyczaj pojawia się jako kobieca postać szkieletu, ubrana w długą szatę i trzymająca jeden lub więcej przedmiotów, zwykle kosę i kulę. Jej szata może mieć dowolny kolor, ponieważ bardziej szczegółowe obrazy postaci różnią się znacznie od wielbiciela do bhakty i według wykonywanego rytuału lub składanej petycji. Ponieważ kult Santa Muerte był tajny aż do XX wieku, większość modlitw i innych rytuałów była tradycyjnie wykonywana prywatnie w domu.

Od początku XXI wieku kult stał się bardziej publiczny, szczególnie w mieście Meksyk po tym, jak Enriqueta Romero zainicjowała swoją słynną świątynię Mexico City w 2001 roku. Liczba wierzących w Santa Muerte wzrosła w ciągu ostatnich 10 do 20 lat, obejmując kilka milionów wyznawców w Meksyku, Stanach Zjednoczonych i częściach Ameryki Środkowej.

W sanktuarium w Michoacán wielkie kościoły la Santa Muerte i tysiące obrazów wypełniają kościół. Niektóre osoby mogą uznać to miejsce za nieco przerażające, ale niewielu nie uzna tego za fascynujące. Dwa pobliskie sklepy sprzedają rzeźby, magiczne świece i kadzidła dla różnych zaklęć magicznych, i zaleca się pozostawienie darowizny.

Conch Shell House

Odwiedzający ostrzeliwujący wyspę Isla Mujeres marzą o znalezieniu takiej muszli. Jego kształt jest idealny, a jego zewnętrzna strona jest uroczo obmywana bielą morza. Do dyspozycji Gości są również 2 sypialnie, klimatyzacja i bujny odkryty basen.

Conch Shell House znajduje się na wyspie Jukatan i oferuje fantastyczne widoki na Karaiby. Jego detal jest tak podobny do muszli i tak blisko morza, że ​​widzowie muszą zadać sobie pytanie, czy dom z muszli zwyczajnie wylądował na lądzie, gotowy dla swoich mieszkańców.

W rzeczywistości dom zaprojektował Octavio Ocampo, jeden z najsłynniejszych meksykańskich artystów i jego brat. Dom jest doskonałym pokazem jego surrealistycznego dotyku, spełniającego funkcję domku letniego, i dodaje do okolicy niepowtarzalną podwodną estetykę.

Ocalałe arcydzieło morza Ocampo jest tak blisko stylu życia ślimaka morskiego, jak człowiek. Oczywiście Conch House ma wszystkie niezbędne udogodnienia dla stworzenia, ale jego pochodzenie na Karaibach jest obecne w całym tekście. Oprócz imponującego przyrównywania się do muszli na jej fasadzie, w domu muszli znajduje się również dużo morskich detali. Zlewy i krany wykonane są z koralu i muszli, a zagłówek łóżka głównego jest stylizowany podobnie.

Niestety, Conch Shell House to prywatna rezydencja Ocampo i nie jest udostępniona do zwiedzania. Jednak dom można wynająć na prywatne imprezy i imprezy lub romantyczny wypad.

La Lobera

Prawdopodobnie zaczął się mały. Może gopher wykopał nory, a może stopa osła przebiła ziemię. Jednak z biegiem lat deszcz i grawitacja wyrosły na niewielką dziurę w dachu jaskini morskiej na wybrzeżu Meksyku w ogromnych proporcjach.

Otwór, który jest teraz otoczony ogrodzeniem linowym, aby powstrzymać ludzi od wpadnięcia, ma około 200 stóp średnicy i 80 stóp głębokości. Znany jako La Lobera, dziura spogląda na podziemną plażę, na której obecnie znajdują się lwy morskie. Wydaje się, że bardzo lubią kłamać w cieniu La Lobera.

Jest pobliska restauracja i można obóz wzdłuż pięknej linii brzegowej za jedyne kilka dolarów.

Katakumby w Templo Expiatorio

Templo Expiatorio wznosi się nad miastem León z białymi ścianami i ogromnymi okrągłymi witrażami, zwanymi rozetami, podobnymi do Notre-Dame w Paryżu. Jego neogotycki styl i nagość kamieniołomów pozwala zwiedzającym całkowicie poświęcić się kontemplacji.

Świątynia jest stałym elementem miasta, chociaż jej największe zainteresowanie nie jest znane nawet niektórym mieszkańcom. Jest to labirynt katakumb pod budynkiem, utworzony przez siedem krypt, w którym spoczywają szczątki 1919 osób.

Katakumby mogą być eksplorowane przez zwiedzających, którzy chcą odważyć się na wąską, ciemną i czasami klaustrofobiczną atmosferę. Krypty zostały zaprojektowane, aby wspierać budowę świątyni, która rozpoczęła się w 1924 roku, ale wkrótce została przerwana przez wielką powódź dwa lata później. Niedługo potem rozpoczął się religijny konflikt wojny Crister, więc dopiero w 1930 r. Wznowiono pracę.

Ponad 80 lat później świątynia wciąż nie była kompletna, a miejscowi zauważyli, że kiedy budowa kościoła dobiegnie końca, nadejdzie koniec świata. Proroctwo na szczęście nie powstało; budowa zakończona w 2012 r., celebrowana wizytą papieża Benedykta XVI.

Mexicable Cable Car

W Ecatepec de Morelos, najtrudniejszej i najbardziej zaludnionej dzielnicy Meksyku, większość mieszkańców wybiera się do pracy w centrum miasta. Poruszanie notorycznie zatłoczonym ruchem na głównej drodze przez dzielnicę podobną do faveli trwa co najmniej godzinę. Ale teraz jest inna opcja. Dziś prawie 30 000 osób dojeżdżających codziennie podnosi się nad dachami jednego z najbardziej ruchliwych obszarów Meksyku.

W 2016 roku w Meksyku uruchomiono pierwszą publiczną usługę kolejki linowej, Mexicable, zawieszoną miejską gondolę. Szybko dryfując w jednym z kolorowych kabin Mexicable (które mogą pomieścić po 10 osób każda) 3-kilometrowa podróż przez siedem stacji kolejki może trwać zaledwie 17 minut i kosztuje tylko 6 pesos, około 30 centów.

Ta nowość przyniosła także większe bezpieczeństwo społeczności podstępnej. Kolorowe domy rozsianych po obszarze metropolii są teraz pokryte fascynującą sztuką uliczną stworzoną przez znanych artystów lokalnych i międzynarodowych dzięki projektowi Mexicable. Wiele malowideł jest namalowanych na dachach, ożywiając już i tak ekscytujące wszechobecne widoki, jakie pasażerowie wsiadają z kolejki linowej.

Rządowa inwestycja ponad 1 500 milionów pesos w projekt infrastruktury publicznej również przyczynia się do ciągłej walki z zanieczyszczeniami w dużych miastach, ponieważ linia gondoli wykorzystuje energię słoneczną do działania. Jest to pierwsza kolejka linowa w Meksyku, która służy jako transport publiczny i podąża za przykładem innych gęsto zaludnionych miast Ameryki Łacińskiej, takich jak Medellin i Rio de Janeiro. Warto wybrać się na wycieczkę do Ecatepec, aby uciec od zgiełku miasta Meksyk i rzucić okiem na wyjątkowy widok tego fascynującego obszaru.
Know Before You Go

Skorzystaj z bezpłatnego autobusu Mexicable z zewnątrz stacji metra Indios Verdes – zostawisz cię tuż przed stacją 1. Godziny otwarcia od poniedziałku do soboty to 4:00 do 23:00. oraz w niedziele od 4 do 17. Kup kartę elektroniczną z jednego z okien wewnątrz stacji kolejki linowej, z której może korzystać dowolna liczba osób w tym samym czasie, w którym korzysta z systemu dotykowego i systemu wprowadzania.

Post Author: Micorazon

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *