Meksyk

Piramida Kukulcan w Chich’en Itza

Półtorej godziny jazdy autobusem od Cancun zabierze Cię z dala od porywających imprez wiosennych i do prastarej starożytnej stolicy Yucatán Mayans-Chich’en Itza. Podczas wiosennych i jesiennych równonocy tysiące turystów i miejscowych spowijają się wokół piramidy, by odtworzyć imprezy sprzed tysiąca lat – odsunąć serca i obserwować „zejście Kukulcan”. Karnawałowa atmosfera wypełnia okoliczną łąkę z dźwiękami bębnów, tradycyjnej muzyki i wiwatujących tłumów.

Według legendy, dwa razy w roku, gdy dzień i noc są w równowadze, piramidę poświęconą Kukulcanowi (lub Quetzalcoatl), bogini boga węża, odwiedza jego imiennik. W czasie równonocy Kukulcan powraca na ziemię, aby obcować ze swoimi wyznawcami, zapewnić błogosławieństwo dla pełnego żniwa i dobrego zdrowia, zanim wejdzie do świętej wody, będzie się w niej kąpał i będzie kontynuował ją w drodze do podziemia.

Klaps w pobliżu podstawy piramidy powoduje niezwykłe echo ćwierkania, które podobno przypomina rozmowę świętego ptaka quetzal.

Wszystkie legendy na uboczu, podstępna i matematycznie genialna architektura w połączeniu z naturalnym obrotem Ziemi tworzy niesamowity i nieco niesamowity obraz gigantycznego węża pełzającego po skroni. Przez pięć godzin iluzja światła i cienia tworzy siedem trójkątów od strony klatki schodowej, zaczynając od góry i przesuwając się w dół, aż połączy górną platformę z gigantyczną kamienną głową upierzonego węża na dole. Przez 45 minut ten imponujący cień pozostaje w całości, zanim zwalnia schodząc z piramidy i znikając wraz z tłumem, który zebrał się, by to zobaczyć.

Piramida Kukulcana (znana również pod nazwą El Castillo, nazwa nadana przez hiszpańskich konkwistadorów) jest centrum Chich’en Itza, została zbudowana nad istniejącą świątynią między 800 a 900 rokiem ne. Jest to największa piramida w Chich’en Itza; u podstawy o szerokości 53,3 m ze wszystkich czterech stron. Góruje nad innymi zabytkami o wysokości 24 metrów i 6-metrową świątynią na najwyższej platformie. Zanim dostęp do sali tronowej piramidy został ograniczony, można było wspiąć się na szczyt i, w pogodny dzień, zobaczyć szczyt wielkiej piramidy w pobliskim miejscu ruiny Ek Balam.

Mezoamerykańska fascynacja i znajomość matematyki i astronomii świeci podczas badania szczegółów jej architektury. Każda z czterech stron ma dziewięćdziesiąt jeden kroków, które się do niego prowadzą, łącznie 364 kroki, a świątynia na szczycie piramidy uważana jest za dodatkowy krok w sumie 365, każdy krok reprezentujący dzień w kalendarzu. Dodatkowo dziewięć stopni piramidy, podzielonych przez schody po obu stronach, przedstawia osiemnaście miesięcy kalendarza Majów. Piramida została zbudowana jako fizyczna reprezentacja kalendarza Majów (ten sam kalendarz, który przewiduje koniec świata w 2012 roku), podczas gdy jego orientacja, nieco północny wschód, została obliczona w celu stworzenia zjawiska znanego jako „Zejście Kukulcan”.

Zjawisko to odtwarza się co wieczór (sztucznie) podczas pokazu Światła i Dźwięki o 19:00 w zimie i 20 wieczorem w lecie.

Chich’en Itza to jeden z siedmiu cudów świata, wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.
Know Before You Go

Z Cancun bardzo łatwo jest dostać autobus turystyczny do Chich’en Itza. Lub jechać na zachód autostradą nr 180. Zapytaj hotel o bardziej szczegółowe wskazówki ze względu na ciągłe zmiany w meksykańskich drogach i brak szczegółowych informacji dostępnych w Internecie.

Z Merida jazdy 74 mil na wschód na Hwy 180.

El Caracol – The Observatory of Chichen Itza

Powolne erozji w słynnym na całym świecie mieście Majów w Chichen Itza, obserwatorium „El Caracol” jest pomnikiem nie tylko umiejętności architektonicznych starożytnych Majów, ale także ich zaskakująco zaawansowanego rozumienia niebios.

El Caracol, co oznacza „spiralny” lub bardziej dosłownie „ślimak”, pochodzi od krętych schodów, które zaokrąglają wnętrze centralnej wieży. Ułożone w stosy poziomy budynku przypominają wyłożony kamieniami tort weselny ze schodkowymi schodami prowadzącymi do centralnej wieży, której zawalona kopuła imponująco kontrastuje z projektem nowoczesnych obserwatoriów.

Rozpadająca się wieża widokowa El Caracol unosi się nad bujną dżunglą Jukatanu, tak aby starożytni astronomowie mogli oglądać gwiazdy w 360 stopniach i śledzić przesileń, równonocy i zaćmień. Najbardziej zachwyca wyrównanie pozostałych okien, które wydają się być zaprojektowane specjalnie do śledzenia wyglądu i znikania Wenus na nocnym niebie. Oprócz przypisywania drugiej planecie jakiegoś religijnego znaczenia, Majowie byli w stanie śledzić ruchy Wenus i mierzyć dłuższe interwały orbity Ziemi.

W zasięgu wzroku piramidy El Castillo (jednego z NOWYCH siedmiu cudów świata), El Caracol jest łatwy do odwiedzenia i uważany jest za dużą meksykańską atrakcję turystyczną.

Mercado de Sonora

Przesądny? Odkryj czarującą stronę Meksyku poprzez największy ezoteryczny rynek.

Jesteś spłukany? Twoja małżonka wyjechała do innego kochanka? Czy twoja dusza jest brudna i pełna złej energii?

Prawie wszystko, co cię dolega, jest rozwiązaniem na rynku Sonora, największym rynku ezoterycznym w Meksyku i koniecznością zobaczenia dla osób zainteresowanych mistycyzmem. Lokalni sprzedawcy mają odpowiedź na codzienne problemy życiowe w postaci magicznego mydła, świętego strumienia wody lub rytualnych broszur.

Ogromna liczba lokalnych religii jest reprezentowana w Sonora, od Voodoo do la Santa Muerte przez Brujeria, meksykańskie określenie czarnoksięstwa, które ma swój własny dziwny przepis. Wiele z tych wierzeń praktykują ludzie obok wiary katolickiej, zjawisko synkretyczne z najbardziej niewiarygodnymi obrazami i rytuałami.

Post Author: Micorazon

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *