Mendenhall Ice Caves

Zapierające dech w piersiach niebieskie ściany migoczą w „Lodowcu za miastem”.

Niewiele jest miejsc, w których można jednocześnie doświadczyć każdego etapu cyklu wodnego. Ale jest magia w Lodowych Jaskiniach Mendenhall, gdzie woda płynie po skałach i pod zamrożonymi jasnoniebieskimi sufitami wewnątrz częściowo pustego lodowca.

Lodowiec Mendenhall jest 12-kilometrowym lodowcem w dolinie Mendenhall, zaledwie 12 mil od centrum Juneau w południowo – wschodniej Alasce . Lodowiec początkowo miał dwie nazwy: Sitaantaagu („Lodowiec za miastem”) i Aak’wtaaksit („Lodowiec za małym jeziorem”). Wewnątrz lodowca znajdują się oszałamiające niebieskie jaskinie lodowe, dostępne tylko dla tych, którzy chcą spłynąć kajakiem na brzeg lodu, a następnie wspiąć się na lodowiec.

Niestety ten lodowiec Juneau wycofuje się coraz szybciej, gdy zmiany klimatu ocieplają ocean. Lodowiec Mendenhall cofnął się prawie o dwie mile od 1958 r., Podczas gdy wcześniej cofnął się o zaledwie 0,5 mili od 1500 r. Jaskinie lodowe są częściowo funkcją tego topnienia lodowca. Obrazy jaskiń krążą w Internecie z takimi podpisami, jak „nieziemski” i „surrealistyczny”, ale można też użyć „kurczenia się” i „ulotności”, ponieważ ten lodowiec tworzy niesamowite, ciągle zmieniające się krajobrazy, gdy patrzymy, jak topnieje.

Lodowiec Mendenhall można zobaczyć w centrum dla odwiedzających na Mendenhall Loop Road. Stamtąd można poprowadzić szlaki do lodowych jaskiń. Zaleca się wycieczkę z przewodnikiem, aby upewnić się, że jaskinie są dostępne i bezpieczne, ponieważ znane są z topienia się i jaskini. Wycieczki do jaskini lodowej zwykle trwają od lipca do września. Lodowiec jest chroniony federalnie jako część obszaru rekreacyjnego Mendenhall Glacier, będącego częścią lasu państwowego Tongass.

Post Author: Micorazon

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *