Muzeum gazownictwa w Warszawie

Muzeum Gazownictwa w Warszawie

Pięknie zachowana gazownia warszawska jest jednym z najbardziej dziewiczych przykładów historycznej architektury przemysłowej z przełomu XIX i XX wieku.

Większość gruntów została pięknie odrestaurowana, a w tym, co kiedyś było kompresorem i miejscem budowy pomp, znajduje się ogromne, różnorodne muzeum, które obejmuje dogłębną historię ewolucji Polski z wydobyciem gazu. Zawiera dokumenty i archiwa zdjęć, ale jak najbardziej imponująco, zdrowa kolekcja maszyn używanych zarówno w przemyśle, jak i w prywatnych domach przez dziesięciolecia. Lampy gazowe z każdej epoki, z których część wciąż zdobią warszawskie ulice, a różne sprzęty domowe są skarłowaciałe przez masywne maszyny, które kiedyś stanowiły zapasy gazu miejskiego.

Budynki w neoklasycystycznym stylu zostały zbudowane w 1888 roku, ale zostały zniszczone w 1939 roku podczas II wojny światowej, a następnie unieruchomione. Po wojnie zostały odbudowane i ponownie otwarte 25 czerwca 1945 roku. Po raz kolejny zamknęły się na początku lat 70., ponieważ gaz ziemny stał się jedyną w mieście metodą. To muzeum funkcjonuje od 1977 roku.

Chociaż piękne budynki i piękne sale muzealne są czyste i błyszczące, wciąż istnieją części starych, zachwycająco zniszczonych budynków, które jeszcze nie zostały upiększone. Stare, ogromne zbiorniki z gazem, a za muzeum – Koloseum. Koloseum to ogromny, sferyczny budynek, który w sposób zrozumiały przyciąga miejskich odkrywców i fotografów, tak jak ćmy do ognia. Rozbite okna, rozpadająca się cegła i nieokiełznana roślinność obfitują. Jego świetność można podziwiać z daleka, a muzeum, które jest bezpłatne, ma wiele wspaniałych starych maszyn do odkrycia w bezpiecznych murach.

Post Author: Micorazon

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *