Muzeum Ghibli

Muzeum Ghibli

Muzeum Ghibli znajduje się na przedmieściach Mitaki i jest wizytówką słynnego studia animacji oraz placem zabaw dla dzieci w każdym wieku.

Znany na zachodzie z filmów takich jak Spirited Away, projekt muzeum został zaczerpnięty z osobistej wizji Hayao Miyazaki. Nie chciał, aby stał się kolejnym nudnym stosem eksponatów. Zamiast tego „ułożył to tak, jakby był to film”, tworząc serię pokoi z motywami z każdej animacji, którą wyprodukował lub znalazł interesujące, możliwe do zobaczenia w dowolnej kolejności. Rezultat jest jak wejście do chaty czarodzieja, gdy go nie ma, z materiałami artysty, komórkami animacji i szkicownikami zachowanymi obok przepełnionych popielniczek i pudeł kartonowych wypełnionych wielorazowymi zatyczkami.

Motywy zaczynają się, gdy wysiadasz z jasno żółtego autobusu – przystanek autobusowy ma kształt maskotki studia, Totoro.

Szczególną rozkoszą jest pomieszczenie, w którym prezentowane są różne metody animacji, które przyciągają wzrok przy wejściu, obok poruszających się drewnianych figurek, zatrzymując się, aby zobaczyć karuzelę ruchu po zatrzymaniu, a następnie zatrzymując się w Heath Robinson- jak projektor filmowy w szklanej obudowie, aby obejrzeć film „ewolucja człowieka” w różnych punktach projektora.

Innym, niestety tylko dla dzieci w wieku poniżej 12 lat, jest pokój zabaw, w którym znajduje się pluszowy Catbus.

Główną atrakcją jest krótki film, który można zobaczyć tylko w muzeum w małym teatrze. Zmieniane co miesiąc, są w języku japońskim (bez napisów), choć często łatwo jest je śledzić niezależnie. Otrzymasz bilet po przybyciu i może trzeba czekać 5-15 minut, aby uzyskać miejsca.

Fotografowanie jest zabronione wewnątrz budynku, z wyjątkiem ogrodu na dachu, który jest zdominowany przez wielką figurę z brązu z Laputa: Castle in the Sky.

Jest też kawiarnia, sklep z pamiątkami i księgarnia w środku, a także park piknikowy na zewnątrz, gdzie rodziny mogą siedzieć pod kwiatami wiśni w marcu i kwietniu.

Dostęp jest ściśle ograniczony – tylko 200 wejść dziennie dla odwiedzających z zagranicy. Bilety należy kupić wcześniej; nie ma kas biletowych w muzeum. Bilety trafiają do sprzedaży w Internecie z wyprzedzeniem i szybko się sprzedają, w ciągu kilku dni. Bilety można również nabyć w Japonii w sklepach Lawson. http://www.ghibli-museum.jp/en/ticket-information/

Najlepszym sposobem, aby się do niego dostać, jest pociąg. Wybierz główną linię JR Chuo ze stacji Shinjuku, do której można dojechać z większości miejsc w Tokio podróżując liniami Yamanote. Większość dużych stacji będzie miała mapy w języku japońskim i angielskim. Autobus: wychodząc z dworca, przejdź się w kierunku przystanku autobusowego w pobliżu i lekko w lewo. Kup bilet do muzeum od opiekuna i poczekaj na autobus muzeum, który jest nie do pomylenia – jasnożółty i pokryty postaciami z kreskówek.

Post Author: Micorazon

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *