Muzeum Globusów

Muzeum Globusów

Wyjątkowo wykonane repliki naszej okrągłej planety.

Aż do XIX wieku globusy często były wykonywane jako para – globus świata i pasująca niebieska kula. Nie można nie powstrzymać się od obserwowania godnego podziwu rzemiosła i piękna, które kiedyś były poświęcone tym małym przedstawieniom naszego świata. Aby odwiedzić Muzeum Globusów, należy cofnąć się do czasów, gdy wszystkie rzeczy, w tym instrumenty naukowe, były wykonanywane z troską i kunsztem. Nie ma lepszego sposobu na zbadanie sposobów, w jakie ludzkie zrozumienie ziemi i niebios zmieniło się przez setki lat badań i eksploracji.

Jedyne na świecie muzeum publiczne poświęcone wyłącznie globusom zawiera zaskakującą kolekcję (Muzeum Morskie w Greenwich, Anglia, ma również obszerną kolekcję globusów kuli ziemskiej). Są tam składane globusy z tkaniny (które były napompowane mieszkiem), gigantyczne kule wielkości człowieka i maleńkie kulki wielkości śliwek, każda znakomicie wykonana z ciemnego drewna, z cienkimi liniami i bogatymi kolorami.

Niektóre z najciekawszych przedmiotów w muzeum to mosiężne telluriony. Tellurion to mechaniczna demonstracja ruchu ziemi wokół jej osi, składająca się z długiego ramienia, na którego końcu znajduje się mały obracający się globus z obracającym się wokół nim księżycem. Na drugim końcu ramienia jest uroczo proste słońce: świeca i mosiężna tarcza odbijająca. Po włączeniu korby system ożywa. Gdy ziemia i księżyc wirują, tellurion pokazuje pory roku, zaćmienia, pływy, precesje równonocy i inne zjawiska astronomiczne.

Post Author: Micorazon

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *