Muzeum Salvadora Dali

Największy na świecie zbiór dzieł Salvadora Dali jest, logicznie rzecz biorąc, w rodzinnym mieście Figueres w Hiszpanii. Ale druga największa kolekcja poświęcona najsławniejszemu surrealistom świata jest wystawiona obok nabrzeża St. Petersburga na Florydzie. Zegary topnienia, konie o wrzecionowatych nogach i woskowane wąsy obfitują, a sam budynek jest surrealistycznym widokiem.

Sprawdź promocje na gry planszowe https://dzotczi.pl/promocje

Petersburg jest domem dla Muzeum Dalego od 1982 roku, kiedy to obszerna kolekcja Reynoldsa i Eleanor Morse została przeniesiona z rodzinnego miasta Cleveland. Jego oryginalna lokalizacja magazynowa została zastąpiona w 2011 roku przez obecne rozbudowane muzeum, w którym mieści się obecnie ponad 2000 prac. „Sunshine City” na Florydzie (gdzie lokalna gazeta obiecała darmową kopię, jeśli słońce nie świeciło) jest odpowiednim miejscem dla sztuki Dali, zwłaszcza że jest wystawiane w nowym muzeum. Są masywne bańkowate świetliki i kinkiety, które otaczają budynek, słońce płynie przez 900 dziwnie geometrycznych okien. Efekt, w połączeniu z wirującymi centralnymi schodami i płynną, organiczną naturą obrazów Dalego, wywołuje uczucie chodzenia wewnątrz żywej istoty. I tak, to wydaje się trochę surrealistyczne.

Odwiedzający mogą zobaczyć siedem arcydzieł Dalí, w ​​tym „The Hallucinogenic Toreador” i „The Discovery of America” ​​Christophera Columbusa, „a także dziesiątki innych obrazów, rysunków, rzeźb, filmów i fotografii. Często odwiedzane są też kolekcje innych ikonoklastów, wystawy z udziałem Andy’ego Warhola, M.C. Escher i Pablo Picasso.

Muzeum jest otwarte codziennie i oferuje pełny kalendarz wydarzeń specjalnych dla dzieci i dorosłych – wszystkie są opakowane w surrealistyczne słońce.

Muzeum znajduje się przy bulwarze Dalí, tuż przy 1. ulicy i obok lotniska Albert Whitted. Są one otwarte codziennie od 10:00 do 17:30, a późno w czwartek do 20:00. Wstęp ogólny wynosi 24 USD; seniorzy, wojsko, policja, strażacy i nauczyciele mają 22 $; dzieci w wieku 13+ i studenci mają 17 USD; dzieci w wieku 6-12 lat mają 10 USD, a dzieci poniżej 5 lat są bezpłatne. Sprawdź na stronie internetowej czasy wejścia zniżki.

Post Author: Micorazon

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *