Kiedy jest najlepszy czas, aby odwiedzić Puglia, Włochy

Puglia, położona na południu, w piętach Włoch, wciśnięta między Morze Jońskie i Adriatyckie, stała się jednym z najpopularniejszych miejsc wakacyjnych we Włoszech. Oferuje starożytne miasta z długimi historiami, ekstrawaganckimi kościołami, dziwacznymi, stożkowymi domami trulli, bajecznymi hotelami masseria, które zostały przekształcone z tradycyjnych ufortyfikowanych dworków i dużo barokowego splendoru.

Więcej informacji ⇒ 10 najlepszych miejsc do zobaczenia w Apulii

Ma również umiarkowany śródziemnomorski klimat z łagodnymi (ish) zimami i gorącymi latami i średnio 300 słonecznych dni w roku, co czyni go miejscem przeznaczenia na wszystkie pory roku.
Wiosna

Wiosna dociera na początku Apulii, a w tej chwili pogoda jest zazwyczaj ciepła i słoneczna, a temperatury podnoszą się do początku lat dwudziestych do końca kwietnia, rosnąc stopniowo przez maj. Dodatkowym atutem odwiedzin w tym czasie jest brak tłumów, co sprawia, że ​​zwiedzanie takich miast jak Lecce, Galipoli, Alberobello czy Bari jest bardzo lubiane przez turystów.
Lato

Czas letni w Apulii trwa od końca maja, kiedy jest już ciepły – a truskawki i brzoskwinie dojrzewają – do końca września. W lipcu i sierpniu, Włosi na wakacyjnej powodzi do Puglia i choć jest to najbardziej zatłoczony czas, obszar jest zajęty festiwali żywności, koncertów i innych spektakularnych imprez muzycznych. Możesz nawet nauczyć się lokalnego tańca, takiego jak tarantella lub pizzica, na jednym z wielu festiwali muzyki i tańca, które pojawiają się w historycznych miastach i wioskach na plaży.

Sierpień jest najgorętszym miesiącem w roku, a temperatury sięgają niekiedy 31 ° C. Wody Morza Adriatyckiego ogrzewają się do przyjemnej temperatury około 20 lat, która jest idealna dla miłośników kąpieli w morzu.

Jesień

Cichy czas trwa od października do kwietnia. Jest trochę zbyt chłodno, aby pływać, ponieważ woda jest zbyt zimna i może być deszcz i czuć odrobinę wilgoci. To jest dobry czas, aby cieszyć się przytulnymi chwilami kawiarni przy kominku.

Hotele są o wiele tańsze, czasem jedna trzecia hoteli w miesiącach letnich, co oznacza, że ​​będziesz miał więcej pieniędzy na jedzenie. I to dobrze, bo jesień to czas zbiorów, a w tym czasie kuchnia Puglia jest w najlepszym wydaniu. W tym okresie sklepy są pustsze, a ceny obniżone, w restauracjach jest więcej miejsc, a jedzenie jest bardziej obfite i najświeższe.
Zimowy

Miesiące zimowe mogą być nieco deszczowe, ale generalnie są łagodne, a średnia temperatura waha się w granicach 12-15 ° C.

Jeśli problemem jest zimno, niech Luty straci. W tym czasie temperatura spada do najniższej (najniższa to 7 ° C). Jeśli jednak to zrobisz, będziesz także ominąć Carnevale di Putignano, najstarszy i najbardziej kolorowy karnawał w regionie.

W miesiącach zimowych krajobraz jest nadal piękny i centra życia w głębi lądu, a może w górach i na pewno z dala od plaż. Tereny dojrzewają do trekkingu, jazdy konnej i jazdy na rowerze.

Częścią uroku Puglia, wschodzącej gwiazdy południowych Włoszech, jest powolne podejście do codziennego życia. Wielowiekowe ziemie uprawne są otoczone przez wyblakłe od słońca, piaszczyste wybrzeże, a podróżnicy, którzy szukają odrobiny autentyzmu, rzucają szaloną atmosferę Toskanii na spokojną przyrodę tego regionu.

W garnizonie włoskim Gargano pełne jest pięknych wiosek rybackich, ciemnych i starożytnych lasów w głębi lądu, pięknych piaszczystych plaż, ale także urwistych skał, tajemnych jaskiń i malowniczych zatoczek. Idealne centrum ekoturystyki i relaksu.

Najbardziej popularnym i modnym miastem w Gargano jest średniowieczna wioska Vieste, z wąskimi uliczkami i białymi domami, zdominowana przez wspaniały XIII-wieczny zamek.

Wśród najpiękniejszych plaż polecamy plażę Mattinata, a zwłaszcza obszar przybrzeżny Baia delle Zagare, ze słynnymi stosami, kilka metrów od brzegu.

Jeśli lubisz świeże ryby, musisz spróbować kolacji w trabucco, tradycyjnej drewnianej platformie rybackiej na wybrzeżu, gdzie możesz obserwować proces połowów, pomóc, jeśli chcesz, i zjeść obiad pozostawiając niezapomniane wrażenia.

Najbardziej wysunięty na południe obszar Apulii jest określany przez kamienne gaje oliwne, które rozciągają się pomiędzy kamiennymi murami graniczącymi z oleandrem. Ma silną tożsamość z własną kuchnią, tradycjami i muzyką, pod wpływem swojej greckiej przeszłości.

Wraz z jednymi z najlepszych włoskich plaż, takich jak Porto Cesareo z wydmami Punta Prosciutto, plażą Pescoluse (zwaną także Malediwami Salento) i plażą Torre Lapillo, znajduje się kilka fascynujących miast do odkrywania, takich jak Otranto, Specchia i Presicce (nagrodzonych jako 3 z najpiękniejsze włoskie wioski).

Udaj się tam latem, aby obejrzeć festiwal sagra di paese, gdzie możesz zjeść tradycyjne uliczne jedzenie, słuchając tradycyjnej muzyki, takiej jak pizzica lub tarantella.

Dolina Valle d’Itria, zwana także „doliną Trulli”, jest przedłużoną doliną z unikalnym krajobrazem bajkowym, złożonym z walcowatych domów chłopskich z uli dachami zwanymi Trulli.

Te tradycyjne apulijskie budynki pełniły bardzo praktyczną funkcję: wykorzystując wszystkie kamienie, które chłopi oczyścili ze swoich trudnych, kamienistych pól. Łatwo je wykonano i łatwo zrzucono ponownie.

Dziś fantazyjne Trulli to odrestaurowane domy wakacyjne dla turystów: ciche i spokojne miejsca, które utrzymują ciepło w zimie i są chłodne w miesiącach letnich. Cofnij się w czasie i doświadczyć życia w tradycyjnym trullo house z prywatnym basenem w spokojnej wiejskiej okolicy Puglia. Na przykład Trullo Porta Blu w Valle d’Itria został starannie odrestaurowany, aby połączyć tradycyjne cechy i współczesny styl:

Innym autentycznym domem Trulli w sercu Valle D’Itria jest Trullo Fantastico, zaciszne miejsce oferujące wspaniałe życie na zewnątrz z prywatnym basenem, zacienioną altaną i pięknym ogrodem:

Miasto Ostuni to piękne, przypominające labirynt białe miasto położone na wzgórzu, zaledwie 8 km od Morza Adriatyckiego, pełne wąskich uliczek, w których można spędzić wiele godzin, wspinać się po schodach i zakochać się w przepięknych widokach. Wędrując starymi uliczkami zabytkowego centrum miasta, w jego starożytnych murach, można znaleźć tradycyjne sklepy rzemieślnicze, przytulne kawiarnie i aperitivo oraz piękne restauracje, w których można zjeść wyśmienitą apulijską kolację przed drinkiem w jednym z modnych barów, w których można cieszyć się życiem. Włoskie życie nocne w bardzo międzynarodowym środowisku.

Port Brindisi został uznany za miejsce dziedzictwa UNESCO dla kultury pokoju, ponieważ zawsze był uważany za bezpieczną przystań dla podróżnych i punkt wyjścia. Miasto jest dziś siedzibą Bazy Logistycznej Organizacji Narodów Zjednoczonych – centrum operacji pokojowych.

Przez wiele lat port był głównym przystankiem Indian Mail z Londynu do Bombaju i gościł znane na całym świecie nazwiska, takie jak Virgil i Ghandi.

Piękne nabrzeże pełne jest restauracji serwujących lokalne i świeże potrawy. Stare miasto ma urok tradycyjnych włoskich oldschoolów, które czasem zagubiły się w bardziej turystycznych miastach. Ludzie są przyjaźni i gościnni, a goście lubią nazywać to „Brindeasy” swoim powolnym i zrelaksowanym stylem życia.

Post Author: Micorazon

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *