Paryż

Gabinet Josepha Bonnier de La Mosson

Ten rząd ozdobnych szafek wypełnionych okazami z historii naturalnej mieści się w bardzo nowoczesnym miejscu: médiathèque of Muséum National d’Histoire Naturelle.

Po przejściu przez dość prosty korytarz do biblioteki médiathèque, wejdź na lewo, a następnie przejdź na drugą stronę ściany działowej. Nagle pojawia się piękny Gabinet de Curiosités de Joseph Bonnier de La Mosson, część tego, co kiedyś było najbardziej znanym gabinetem ciekawości XVIII-wiecznego Paryża.

Arystokrata Joseph Bonnier de La Mosson nie tylko odziedziczył niewiarygodną fortunę, ale także odziedziczył wspaniałą rezydencję w Hôtel du Lude na rytym Boulevard Saint-Germain. Z wielkim zainteresowaniem nauką stworzył gabinet ciekawości, obejmujący przedmioty związane z anatomią, chemią, fizyką, urządzeniami mechanicznymi, urządzeniami optycznymi, sztuką i historią naturalną, z których wiele zebrał na swoich podróżach po świecie. .

Gabinet był szeroko odwiedzany przez podobnie myślących uczniów i uwieczniony na obrazie Jacquesa de Lajoue. Jednak kiedy jego twórca zmarł w 1744 roku, był nędzą. Jego wdowa uciekła się do sprzedania go w kawałkach. Starannie rzeźbione drewniane szafki z detalami krętych gadów i kwitnącą florą, które skupiały się na historii naturalnej, zostały zakupione przez przyrodnika Buffona dla Jardin du Roi, który jest teraz Jardin des Plantes, w którym mieści się médiathèque i kompleks historii naturalnej. muzea. Inne części kolekcji trafiły do ​​Lycée Alain-Fournier.

Szafki zostały uznane za zabytki w 1979 roku i zostały odnowione w latach 1985-1994. Mimo że ich lokalizacja jest niezwykła, tutaj można je zobaczyć dla każdego, kto zetknie się z ciekawością Josepha Bonnier de La Mossona, który chce się zatrzymać.

La Promenade Plantée

Jest coś ekstra czarującego w przemysłowych przestrzeniach, które odkrywa natura, zawsze docierając do wąwozów, a Promenada Plantée w Paryżu w pełni posiada to zaklęcie.

Nazywana także Coulée verte (green course) Promenade Plantée zaczyna się w Opéra Bastille i trwa ponad dwie mile po tym, co kiedyś było częścią starej linii kolejowej Vincennes. Począwszy od 1859 r., Linia kolejowa łączyła stację Bastille z Verneuil-l’Étang, ale w 1969 r. Przestała istnieć. W latach 80. zapomniany teren przeszedł remont, stacja kolejowa zjechała i opera poszła w górę, ale co zrobić z sama linia kolejowa? Architekt krajobrazu Jacques Vergely i architekt Philippe Mathieux zamienili go w piękny park, który został otwarty w 1993 roku, a jego założenia i rozkwitły, podobnie jak w przypadku sklepów i otoczenia.

Wzdłuż dawnej linii kolejowej znajduje się szeroka, zadrzewiona ścieżka z wąskimi i szerokimi przestrzeniami, niektóre pokryte, niektóre otwarte. Wznosząc się nad miastem, otwarte przestrzenie ustępują miejsca przepięknym widokom, a na zamkniętych odcinkach znajdują się sklepy położone w łukach, które niegdyś stanowiły część systemu kolei. Wzdłuż ścieżki leży Jardin de Reuilly, plac Charles-Péguy, plac Hector-Malot i Jardin de la Gare de Reuilly, w którym znajduje się zachowana stacja kolejowa, oddająca hołd temu, co kiedyś było.

Na rue du Sahel parkway dzieli. W jednym kierunku, plac Charles-Péguy, który ciągnie się po ścieżce linii rozgałęzień niegdyś łączącej się z dworcem Petite Ceinture, a drugi prowadzi do pełnej wdzięku spiralnej skrzynki spiralnej prowadzącej w dół do bulwaru Périphérique.

Serce Woltera

Pomimo burzliwego związku z urzędnikami miejskimi za życia, Voltaire umarł jako bohater. Od czasu jego śmierci, szanowana i polaryzująca reputacja prawdziwego François-Marie Arouet, bardziej znanego jako Woltera, utwierdziła się w legalnym skarbcu narodowym.

Kiedy wiadomość o wyjeździe autora prowokacji rozeszła się po Paryżu w 1778 roku, dziesiątki tysięcy opłakiwały jego przemijanie na ulicach. W okrutnym zrządzeniu losu Voltaire wygasł zaledwie jeden dzień po swoim długo oczekiwanym, triumfalnym powrocie do Paryża, po jednym z wielu okresów kościoła i państwa narzuconych z miasta. Francuscy urzędnicy widzieli, że Voltaire będzie traktowany z należytym szacunkiem w chwili śmierci – przez co chcemy powiedzieć, że najlepsze cielesne części dowcipu zostały wyciągnięte, umożliwiając członkom partii i królewskim rangom najwyższego szczebla rozdzielenie ich między siebie.

Aby jeszcze bardziej sprecyzować, mózg i serce Voltaire’a gotowano w alkoholu, aby utrwalić je na całą wieczność. W rzeczywistości była to powszechna praktyka u kogoś o pozycji Voltaire’a w tamtym czasie. Następnie te dwa najważniejsze narządy zostały zdegradowane do identycznych marmurowych podobieństw na przemian ukochanego i zniesławiającego filozofa oświecenia.

Jego serce trafiło w ręce markiza de Villette, który umieścił go w metalowym pudełku w pokoju ozdobionym słowami: „Jego duch jest wszędzie, jego serce jest tutaj”. Po zakupie majątku w Ferney, Villette nawrócił serce w metalowym pudełku do sytuacji, która dotyczyła piramidy, trumny na aksamitnej poduszce i 40-osobliwych portretów ulubionych ludzi Woltera w życiu, patrzących na jego martwe serce.

Dopiero gdy syn Markiza zmarł w 1864 r., Co doprowadziło do legalnej bitwy z państwem francuskim, serce Voltaire’a znalazło się w rękach rządu. Napoleon III zobaczył, że drewniana podstawa została przymocowana do rzeźby filozofa Houduna, po czym cały shebang został zainstalowany w powstającej we Francji Bibliotece Narodowej. Po kilkudziesięciu latach spędzonych w zapylonym plecach, Voltaire i jego serce zostały zainstalowane w Salon d’Honneur w Bibliotece w 1924 roku.

Do tej pory odwiedzający mogą odbyć pielgrzymkę do Biblioteki Narodowej, aby odwiedzić serce jednego z najbardziej cenionych francuskich myślicieli w oszałamiającym pokoju wyłożonym boazerią dębową, nad którym przewodniczy. Jedyny czas, jaki upłynął od początku XX wieku, to krótki okres w 2010 r., Kiedy to posąg Woltera został usunięty z powodu prac konserwatorskich skupionych na Salonie d’honneur. Mówi się, że podczas przenoszenia posągu tym ostatnim razem, Wolter zaczął wydzielać ostry zapach. Zasadniczo przypisano to sercu w jego podstawie „odczuwanie jej obecności”, a do czasu, gdy statua wkrótce wróciła do domu, skończyła się plaga szkodliwych zapachów.
Know Before You Go

Czynne w poniedziałki od 14:00 do 20:00, od wtorku do soboty od 9:00 do 20:00 oraz w niedziele od 13:00 do 19:00. Wstęp jest bezpłatny, ale gdy już znajdziesz się w bibliotece, musisz poprosić o przyjęcie do Salonu d’Honneur.

Post Author: Micorazon

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *