Pentagon

Pentagon

Pentagon jest siedzibą Departamentu Obrony Stanów Zjednoczonych, położoną w hrabstwie Arlington, w stanie Virginia, nad rzeką Potomac w Waszyngtonie. Jako symbol amerykańskiej armii, Pentagon jest często używany metonimicznie w odniesieniu do Departamentu Obrony Stanów Zjednoczonych.

Pentagon został zaprojektowany przez amerykańskiego architekta George’a Bergstroma (1876-1955) i zbudowany przez generalnego wykonawcę Johna McShaina z Filadelfii. Generał Brehon Somervell zapewnił główną siłę napędową projektu; Pułkownik Leslie Groves był odpowiedzialny za nadzorowanie projektu dla armii amerykańskiej .

Pentagon to jeden z największych budynków biurowych na świecie, o powierzchni około 600 000 m², z czego 340 000 m² to biura. Około 23 000 pracowników wojskowych i cywilnych oraz około 3000 pracowników pomocniczych pracuje w Pentagonie. Budynek ma pięć boków, pięć pięter nad ziemią, dwa poziomy piwnic i pięć pierścieniowych korytarzy na piętrze, łącznie 28,2 km korytarzy. Pentagon zawiera pięciokroicowy (20 000 m 2) centralny plac, który ma kształt pięciokąta i nieformalnie zwany „punktem zerowym „, przydomek pochodzący z czasów zimnej wojny, z założeniem, że byłby celem ZSRR w wybuch wojny jądrowej.

Post Author: Micorazon

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *