Przewodnik turystyczny: 24 godziny w Yorku w Wielkiej Brytanii

Wybierz się na jednodniową wycieczkę do Yorku i podziwiaj jej gotycką architekturę, średniowieczną historię, urokliwe brukowane uliczki, muzea i światowej sławy czekoladę.

Starożytne mury miasta Yorku zostały zwieńczone Miastem Turystyki Roku w Europie i najbezpieczniejszym miastem w Wielkiej Brytanii. Jednak długa historia miasta odegrała więcej niż sprawiedliwy udział w działaniu, odkąd została założona przez Rzymian prawie dwa tysiące lat temu.

Uległa inwazji Wikingów i wypędziła je prawie 100 lat później. Było to miejsce buntów po podboju Anglii przez Normanów i długotrwałym oblężeniu podczas wojny secesyjnej. Nawet Guy Fawkes, który słynnie próbował wysadzić Parlament w 1605 roku, urodził się tutaj.

Około przełomu XX wieku York był ważnym węzłem kolejowym, wspierającym dystrybucję swoich znanych marek z branży produkcji czekolady, Rowntrees i Terry’s.

Wszystko to inspiruje prawie 7 milionów odwiedzających rocznie do odkrywania urokliwych, brukowanych uliczek, średniowiecznego zamku, gotyckiej katedry, rodzinnych muzeów i przytulnych pubów.
Musisz odwiedzić

Rozpocznij od wizyty w doskonałym centrum informacji turystycznej w York na 1 Museum Street, w odległości krótkiego spaceru od stacji, aby wybrać mapę miasta.

Miłośnicy historii pokochają Clifford’s Tower. Zbudowany w ramach Zamku York, na zlecenie Wilhelma Zdobywcy, był używany jako więzienie i więzienie do 1929 roku. Wspinaj się po spiralnych schodach, podziwiając panoramiczny widok na miasto i ciesz się animowanymi rozmowami od aktorów, którzy przenoszą jego burzliwą historię życie. Bilety to 5 £ dla dorosłych i 3 £ dla dzieci.

Niezwykle rozrywkowe York Dungeons to gratka dla fanów horroru. Utalentowana obsada aktorów teatralnych poprowadzi Cię przez interaktywną 75-minutową pieszą wycieczkę, zagłębiając się w ponad dwa tysiące lat prawdziwych tragicznych wydarzeń w mieście, z niejedną czarną komedią. Bilety zaczynają się od 16,95 funtów i dostępne są rabaty online.

Musisz zbadać

Chwyć swoje buty do chodzenia i podążaj za krzywymi wijącymi się, brukowanymi ulicami Yorku, zdominowanymi przez imponującą katedrę York Minster. Dobrze zachowane średniowieczne mury są popularne w odległości dwóch i pół mili.

Najbardziej znaną ulicą w Nowym Jorku jest The Shambles, której historia sięga XIV wieku. Dawniej rzeźnia na wolnym powietrzu lub targ mięsny, sklepy mięsne już dawno zostały zamknięte na tej uroczej średniowiecznej ścieżce, które zastąpiono sklepami z pamiątkami, butikami i herbaciarniami. Poza murami miejskimi rzeka Ouse oferuje malownicze możliwości spacerów.

Muszę jeść

Jeśli jesteś fanem batonów KitKat lub Terry’s Chocolate Orange, to York jest Twoim duchowym domem, ponieważ miasto jest dumnym miejscem narodzin wielu ulubionych czekoladowych barów na świecie.

Rowley’s Cocoa Works, obecnie część Nestlé, została założona w Yorku w 1862 roku przez Henry’ego Isaaca Rowntree’a, który prowadził firmę wraz ze swoim filantropem, bratem Josephem.

Innym rodzinnym producentem czekolady był Terry’s of York, twórca słynnej sferycznej czekoladowej pomarańczy i pudełka All Gold.

Miłośnicy czekolady powinni udać się prosto do York’s Chocolate Story, aby skosztować dobrych rzeczy, a jednocześnie poznać historię prezentowaną przez zapalonych przewodników i wysokiej jakości interaktywne produkcje.

Cena wycieczki wynosi 11,50 GBP dla osób dorosłych i 9,50 GBP dla dzieci. Obejmuje ona specjalną ucztę na wynos.

Plotka głosiła kiedyś, że York ma pub na każdy dzień roku. Być może nie ma ich 365, ale z pewnością jest ich wiele do wyboru, jeśli masz ochotę na coś smacznego: spis z 2016 roku ujawnił, że miasto ma ponad 200 pubów, serwujących 328 różnych rodzajów prawdziwego piwa.

Niektóre z tych publicznych domów mają setki lat, w tym Ye Olde Starre Inne – szukaj jego znaku, który pochodzi z 1733 roku. Każdego lata w mieście odbywa się wędrówka „Assize of Ale” o tematyce średniowiecznej, aby zebrać pieniądze za dobroczynność. Ta tradycja sięga XIII wieku, kiedy wprowadzono brytyjskie prawo o nazwie Assize of Bread and Ale, które reguluje produkcję i sprzedaż chleba i piwa – pierwszego tego rodzaju w brytyjskich produktach spożywczych.
Musi zostać

York ma tylko jeden pięciogwiazdkowy hotel, The Grand Hotel & Spa, który został otwarty w 2010 roku. Znajduje się w centrum, w miejscu imponującej siedziby kolei północno-wschodniej w imponującym stuleciu z przełomu wieków. Wewnątrz, oryginalne funkcje obejmują łuki, marmurowe kominki i okna ołowiane. Przestronne pokoje z wysokimi sufitami zaczynają się od 133 GBP za noc, a niektóre oferują godne pozazdroszczenia widoki na miasto. Aby w pełni wykorzystać swój pobyt, wypatruj paczek, w tym Grand Afternoon Tea i pełnego korzystania z hotelowego spa.

Aby uzyskać bardziej przystępne opcje, skorzystaj z poniższego formularza wyszukiwania, aby sprawdzić dostępność i ceny:

Jak tam dotrzeć

Ponieważ koleje stanowią tak ważną część dziedzictwa Yorku, jest to z pewnością najbardziej trafny i elegancki sposób na podróż do miasta. Bezpośrednie pociągi z London Kings Cross to tylko dwie godziny, a bilety z wyprzedzeniem są dostępne od 12,80 £ w jedną stronę z Grand Central Rail. Przyjazd do wspaniałego wiktoriańskiego dworca kolejowego w Yorku i rozpoczęcie wizyty w dobrym stylu.

Post Author: Micorazon

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *