Ranczo Cadillac

Rzeźba wykonana z dziesięciu cadillaców jako pomnik „złotego wieku” amerykańskiego samochodu.

Ranczo Cadillac, zbudowane w 1974 roku, jest wytworem ekscentrycznego milionera helu Stanley Marsh 3 (nie lubi rzymskiej cyfry III) i The Ant Farm, kolektywu sztuki w San Francisco. Ranczo składa się z dziesięciu zaśmieconych samochodów na pół zakopanych w zakurzonym Teksasie. Samochody są ustawione nosem i twarzą na zachód „pod tym samym kątem, co piramidy Cheopsa”. Samochody zostały przeniesione o dwie mile dalej w 1997 r., Aby uniknąć rozszerzania miasta.

Odwiedzający są mocno zachęcani, a ranczo Cadillac jest otwarte dla publiczności o każdej porze. Graffiti na samochodach także są zachęcane, a samochody przechodzą ciągle zmieniającą się warstwę farby. W 2005 roku samochody otrzymały różową metamorfozę w hołdzie ofiarom raka piersi, a później pomalowane na czarno i żółto, aby uczcić pamięć jednego z długoletnich przyjaciół Marsha. Marsh zachęca zarówno odwiedzających, jak i grafików, ale nie przyjmuje gości z zapierającymi dech w piersiach barwnymi artystycznymi znakami drogowymi. Marsh był znany z tego, że krótko więził złodziei w pobliskim kurniku.

Ranczo Cadillac jest uważane za inspirację dla innych podobnych dzieł sztuki, takich jak Carhenge, z siedzibą w Nebrasce.

Post Author: Micorazon

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *