Sagrada Família

Sagrada Família

Budowa ikonicznego (ale kontrowersyjnego) kościoła w Barcelonie ma się zakończyć w 2026 roku – sto lat po śmierci jego architekta.

Kiedy kamień węgielny w Basílica i Temple Expiatori de la Sagrada Família został złożony w 1882 roku, jest mało prawdopodobne, aby ktokolwiek zaangażowany przewidywał, że budowa tego kościoła zajęłaby ponad sto lat. Kiedy jednak kataloński architekt Antoni Gaudí, znany ze swojego wyjątkowego ujęcia modernistycznego ruchu, przejął kierownictwo nad projektem w rok później, zerwał pierwotne plany neogotyckie i zamienił je na lepszą wizję, w przeciwieństwie do tego, widziany.

Gaudí pracował nieprzerwanie nad swoim arcydziełem aż do swojej śmierci w 1926 roku, kiedy to około 15-25% całkowitego projektu, w tym krypty, ściany apsydy, portal i wieża, było kompletne. Od tego czasu wielu architektów próbowało kontynuować jego dziedzictwo. Nic dziwnego, że postęp w budowie Sagrada Familia zmienił się kilka razy w ciągu ostatnich 130 lat. Wandalizm w 1936 roku po wybuchu hiszpańskiej wojny domowej spowodował zniszczenie wielu modeli Gaudiego. Zakrystia została zniszczona podczas pożaru w 2011 roku.

Po ukończeniu kościół będzie składał się z trzech głównych elewacji, z których dwie – Fasada Pasji i Fasada Narodzenia – zostały już ukończone, a budowa fasady Chwały pozostaje w toku. Znaczną część ozdobnej fasady szopki wykonał sam Gaudí, który obawiał się, że początki surowej fasady Pasji będą łagodzić entuzjazm publiczności. Zmęczone, torturowane postacie fasady Pasji, wyrzeźbione przez Josepa Marię Subirachsa, spotkały się prawdopodobnie z najostrzejszymi skargami krytyków, chociaż strona internetowa kościoła broni projektu, mówiąc, że jego graficzna natura pozostaje wierna oryginalnej wizji Gaudiego, fasady mającej inspirować strach. Fasada Glory, która ma być największą i najbardziej imponującą z trzech, rozpoczęła budowę w 2002 roku.

Wnętrze kościoła określają kolumny, które rozciągają się jak gałęzie drzew w kierunku sufitu. Plany Gaudiego obejmowały także 18 wież, z których osiem jest kompletnych, a także liczne wieże, kaplice, portale i inne elementy wyposażenia wnętrz. Po wybudowaniu najwyższa wieża, symbolizująca Jezusa Chrystusa, zapewni miejsce Sagrada Familia jako największy na świecie budynek kościoła.

Chociaż Sagrada Família jest podobno magnum opus Gaudiego, architekt wyglądał na niezaangażowanego przez swój lodowaty postęp, mówiąc: „Nie ma powodu, by żałować, że nie mogę dokończyć kościoła. Zestarzeję się, ale inni przyjdą po mnie. To, co zawsze musi być zachowane, to duch dzieła, ale jego życie musi zależeć od pokoleń, które zostało mu przekazane i z którym żyje i jest wcielone. „Mimo tego stwierdzenia pozorna akceptacja nieuniknionych zmian w jego projekcie w ręce architektów, którzy poszli za nim, niektórzy opowiadali się za pozostawieniem kościoła niedokończonym z szacunku dla oryginalnego projektanta.

Niektóre prognozy mają datę ukończenia przez Sagrada Familia w roku 2026, stuletnią rocznicę śmierci Gaudiego, podczas gdy inni szacują, że budowa może trwać do lat 40. XXI wieku. Kościół jest nadal niekompletny, ale widzi około 2,8 miliona odwiedzających każdego roku.

Post Author: Micorazon

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *