Shangri La

Doris Duke była filantropem z innej epoki. Jej ojciec, potentat tytoniowy i założyciel Uniwersytetu Duke, zostawił jej większość swojej fortuny. Kiedy zmarła w 1993 roku, jej majątek wart był 1,3 miliarda dolarów.

Bez dzieci Duke mógł wydawać jej pieniądze na kolekcje dzieł sztuki, liczne domy i dzieła filantropijne. Jej nazwisko może być znane dzięki refrenowi NPR: „Ten odcinek stał się możliwy dzięki hojnemu wkładowi Fundacji Charytatywnej Doris Duke”.

Shangri La był domem Duke’a na Hawajach. Zainspirowana podróżami po świecie, szczególnie na Bliskim Wschodzie, została zbudowana zgodnie z jej specyfikacjami w 1937 roku. Na pięciu akrach ziemi znajduje się 75-stopowy basen ze słoną wodą i wspaniałe widoki na ocean. Aż do jej śmierci, Duke nadal zbierał sztukę islamu, aby oprzeć jej dom. W tym płytki z Iranu, rzeźby w drewnie z Maroka, hafty z Azji Środkowej, jej kolekcja ma ponad 3500 sztuk, wiele z nich mieści się w budynku. Najstarsze artefakty pochodzą z 1 500 rpne, a także współczesne zamówienia od żyjących muzułmańskich artystów.

The Playhouse to reprodukcja pawilonu Chehel Sotoun z Isfahan w Iranie, który pochodzi z XVII wieku.

Kolekcja Duke’a była dla niej wyjątkowa. Podobno kiedyś wspięła się na trzypiętrową drabinę po prostu, by posprzątać kafelki na swoim dziedzińcu. Kiedy umarła, powstała Fundacja Sztuki Islamu Doris Duke, aby utrzymać swoją kolekcję i finansować inne inicjatywy z zakresu sztuki muzułmańskiej.

Wycieczki są obsługiwane przez Muzeum Sztuki Honolulu.

 

Post Author: Micorazon

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *