Zamek Vajdahunyad

Zamek Vajdahunyad

Ten węgierski zamek został zbudowany z tektury i drewna, aż okazał się tak popularny, że został ulepszony do kamienia.

Prezentując cztery różne style architektoniczne, Zamek Vajdahunyad jest całkowicie wyjątkowym hołdem dla węgierskiej milenijnej tradycji architektonicznej.

Zaprojektowany przez architekta Ignáca Alpára w 1896 roku w ramach obchodów tysiąclecia na Węgrzech (upamiętniającego tysiąc lat od czasu średniowiecznych Madziarów po raz pierwszy zasiedlonych na równinach Pannonii), Zamek Vajdahunyad pierwotnie miał być tymczasową wystawą i został zbudowany z drewna i kartonu. Jednak atrakcja okazała się takim hitem wśród mieszkańców i turystów, że w 1904 roku zbudowano bardziej trwałą konstrukcję.

Sam zamek podzielony jest na cztery sekcje, przedstawiające gotycką, barokową, renesansową i romańską architekturę. W obrębie każdej sekcji zamek jest dalej podzielony, w sumie składa się z dwudziestu jeden mniejszych budynków połączonych ze sobą, z których każdy został zaprojektowany jako replika innych znaczących struktur, które można znaleźć na Węgrzech i w Rumunii. Być może najbardziej uderzającą częścią zamku jest gotyckie skrzydło, wzorowane na zamku Corvin w Rumunii, które służyło jako historyczny dom János Hunyadi, węgierskiego szlachcica, od którego pochodzi nazwa Vajdahunyad Castle.

Zamek Vajdahunyad znajduje się na sztucznej wyspie w sercu Budapesztu, w odległości spaceru od węgierskiego pomnika narodowego. Zderzenie kolorów, wzorów, rycin i materiałów budowlanych nadaje budynkowi wygląd niemalże przypominający lożę, a upiorne posągi Béli Lugosi i anonimowego autora Gesta Hungarorum, „uczynki Węgrów” na terenie zamku dodają do sennej atmosfery strony.

W zamku mieści się także Muzeum Węgierskiego Rolnictwa.

Post Author: Micorazon

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *